سازه ساندویچ پانل عرشه

این اختراع مربوط به قاب سازی فلز و تخته سه لا است که با دوام و مقاوم در برابر ضربه و سطح عرشه می باشد ، به عنوان مثال سطح عرشه پرواز . مواد مرکب چوب و فلز برای انوع مختلف از جمله دیوار برای کابین هواپیما یا مبلمان یا کاربرد های تزیینی استفاده می شود . این سازه کاملا متفاوت با مواد کامپوزیتی مقاوم در برابر ضربه است .

سازه با ساندویچ پنل

این اختراع با استفاده از کامپوزیت های فلز و چوب است که در عرشه ناو هواپیما بر استفاده می شود . این ساندویچ پانل مانع اصطکاک ، حرارت و رطوبت است و همچنین نورد سنگین بار و بدون انحراف و شکست نا پذیر است . برای جلوگیری از شکست باید توزیع مناسب بار وجود داشته باشد تا اثرات بار در همه مناطق یکی باشد . از دیگر مشکلات ساخت عرشه استحکام ، وزن و ملاحظات اقتصادی است . این مشکلات شامل مصالحه بین قدرت و وزن مطلوب عرشه است .

قدرت آن و هزینه تعویض و تعمیر و نگهداری کف سازه می باشد . عرشه باید قدرت کافی برای فرود و آف جت را داشته باشد . در گذشته عرشه را از الوار چوب ساج باریک می ساختند که مقاومت سایشی نسبتا پایینی داشت . قابلیت جذب آب و نگهداری دقیق و هزینه بالایی داشت ، اما اکنون از عرشه های فلزی برای حمل هواپیما ها استفاده می شود .

بنابراین هدف از این اختراع ، دوام و مقاوم سازی ورق های کامپوزیت در برابر ضربه در سطح عرشه و استفاده به عنوان عرشه پرواز برای هواپیما ها است و لمینت کامپوزیت مقاومت آن را در برابر ضربه به طور قابل توجهی بالا می برد . هدف دیگر اختراع استفاده از ساندویچ فلزی در ساخت و ساز عرشه است که در آن توزیع بار باید به اندازه کافی باشد . پانل های فلزی مقاوم در برابر حرارت هستند و دچار پارگی نمی شوند و مواد پیوندی آن دما و فشار بالا را تحمل می کنند . کامپوزیت به خوبی می تواند جایگزین چوب ساج شود چون تحمل فشار های بار بیشتری را دارد .

با توجه به اختراع ساختار ورقه ورقه شدن هسته تخته سه لا برای فلز وجود دارد . سطح بیرونی مقاوم در برابر ضربه است . هسته تخته سه لا توسط یک لایه نازک چسب به پوسته پیوند خورده است . تخته های سه لا اصولا از چوب درخت گردوی آمریکایی یا تیر داگلاس هستند و ضخامت آنها 4 × 10 است . برای پایه تخته سه لا ترجیحا از پانل آلومینیوم یا فولاد استفاده می کنند . این ترکیب تخته های سه لا و پایه های فلزی باعث می شود که هواپیما هنگام  take off به لبه های آن گرفتار نشود .

می توان از یک چسب مایع پلاستیکی برای پیوند این پایه فلزی با تخته سه لا استفاده کرد . این چسب بین فلز و تخته سه لا باید از ضخامت کافی بر خوردار باشد . قدرت و مقاومت آن باید در برابر فشار بار ها بیشتر شود ، چون تخته سه لا و روکش فلزی آن پیوند جدایی ناپذیری را دارند . با استفاده از میخ می توان یکپارچگی آنها را به دست آورد .

در ساخت پانل های نسبتا بزرگ باید توزیع نیرو های نورد را در تمام مناطق گسترش داد و فقط در یک منطقه نباشد . باید انبساط و انقباض مناسب و همچنین ضخامت مناسب در پانل رعایت شود . این پانل های فلزی نسبتا بزرگ ، مقاوم در برابر ضربه و حرارت هستند .

عرشه ساندویچ پانل

قبل از استفاده از ساندویچ پانل پانل باید سطح آن پوشش داده شود تا نا هموار نباشد . همچنین پوشش فلزی سطح پشت که از آلومینیوم و فولاد است باید سمباده زده شود تا نا همواری نداشته باشد . سپس سطح چوب وفلز با چسب نسبتا ضخیم پوشش داده می شود و به هم متصل می شوند . در این حالت این کامپوزیت صاف دارای روکش فلزی و یکپارچگی عالی و مقاوم در برابر زوال شیمیایی است . این کامپوزیت هزینه نگهداری پایینی دارد ، علاوه بر این سبک وزن است که عامل مهمی در ساختار حمل هواپیما بر روی عرشه است .

در این مقاله مزایا و عملکرد کامپوزیت نسبت به چوب ساج قدیمی کاملا آشکار است . همچنین عرشه هواپیما های ناو بر اگر تمام ساخت با فولاد و یا فلز باشد ، در نتیجه قدرت آن بیشتر است و هزینه آن هم به صرفه و مساعد است و همچنین نسبت به چوب ساج ، ورق های کامپوزیت پوسته پوسته نمی شود و در نتیجه عمر بالایی دارند .

اخرین مقالات

واحد فروش :09144132371

041-34211787