ساختار کامپوزیت با روکش چند لایه ( ساندویچ پانل چوبی )

ساختار ساندویچ پانل چوبی متشکل از پیچ و مهره های چوبی در روکش چوب است . این ساختار شامل کامپوزیت متشکل از ورقه هایی با روکش چوب و فایبر گلاس که توسط رزین به هم پیوند خورده اند است . از ساندویچ پانل چوبی برای بدنه قایق ، مبلمان و همچنین ساختار ساختمان استفاده می شود . در زمان های گذشته چوب برای اکثر سازه ها توسط انسان به کار می رفت .

ساندویچ پانل با طرح چوب

در حقیقت همه چیز از چوب بود ، اما کم کم هزینه های نگهداری آن بالا رفت . عمر کوتاهی داشتند و به دلیل پوسیدگی زود رس ، تورم ، بی ثباتی و خمیدگی از بین می رفتند . پس از آن کم کم از فلزات و ورقه های فایبر گلاس استفاده کردند . هزینه نگهداری آنها پایین تر است و کاربرد بیشتری  دارند . با این حال از چوب در بسیاری از مواد و مصالح ساختمان با توجه به سفتی ، وزن سبک و مقاومت آن استفاده می کنند . تنها ایراد و کاستی آن رطوبت است که آن هم در جاهایی مثل ساخت قایق است .

این اختراع مربوط به روکش چند لایه کامپوزیت است که مانع از تورم ، خمیدگی و تاب بر داشتن چوب آن می شود . علاوه بر این مزیت ها چوب باید ظاهر جذابی داشته باشد . با توجه به اختراع مواد فرآوری ساندویچ پانل بین هر ورق روکش چوب قرار می گیرد و رزین بین روکش چوب و ساندویچ ریخته می شود و سپس به هم فشرده  پیوند می خورند .

در نتیجه یک ورق ساندویچ پانل با روکش چوب و لایه درونی از مواد فرآوری تولید می شود که با رزین به هم متصل شده اند . در درون این ورق یعنی هسته آن از الیاف پشم شیشه است . این ورق مقاوم در برابر رطوبت است . مواد فیبری داخل ساندویچ چوبی آن را تقویت می کند و استحکام کششی آن را بالا می برد . این ورق کامپوزیت با روکش چوب و رشته های فیبری داخل آن مقاوم در برابر فشرده سازی و شکست هستند .

با توجه به اختراع روش تشکیل ساختار ساندویچ پانل چوب در مرحله پیچ و مهر و موم کردن تار های تنیده شده در آن است . ورق های چوب در اندازه ها و ضخامت های متفاوت هستند . چوب ها باید از یک طرف برش بخورند تا باعث پوسته پوسته شدن آنها نشوند و سپس با رزین های مخصوص به هم متصل شوند . این سازه و روکش چوبی آن قابل تورم و فاسد شدنی نیست و تاب خوردگی ندارد .

با توجه به این اختراع این ساندویچ پنل چوبی مناسب برای محیط های دارای رطوبت بالا مثل بدنه قایق است ، چون الیاف داخل مواد فرآوری و روکش چوبی آن مقاومت آن را بالا برده است . این مواد با رزین پیوند خورده اند . ساختار این ساندویچ چوب توسط روکش چوب و مواد هسته ای میان آن است . این مواد پردازش شده هستند ، کشش بالایی دارند و سفت و سخت هستند که قدرت آن ها را بیشتر کرده است. در ساخت قایق لایه های چیده شده مواد هسته در داخل قایق است و لایه روکش چوب در خارج از قایق است تا بدنه قایق را سفت و سخت کند و مقاومت آن را در برابر رطوبت بالا ببرد و از طرف دیگرظاهر بدنه قایق را جذاب تر کند .

این ساختار برای تشکیل سازه هایی که محدب و مقعر هستند نیز استفاده می شود ، مثلا مناسب برای تشکیل بدنه قایق است . به این صورت که پیکر بندی ورقه روکش چوب به محدب و مقعر شکل گرفته است . یک لایه رزین مقعر به سطح داخلی روکش چوب ریخته شده و یک ورق از مواد پردازش شده به سطح مقعر داخلی روکش چوب گذاشته شده . این ورق به شکل یک ساختار چند لایه محدب و مقعر در آمده و قسمت بیرونی ساختار به ظاهر چوبی با مواد تقویت شده و ظاهر جذابی پیدا کرده است . این پیوند بین محدب و مقعر ساختار پیوند قوی است .

ساندویچ پانل و کامپوزیت چوبی

با توجه به جنبه دیگر اختراع این ساندویچ پنل چوبی مناسب برای تولید مبلمان است که شامل یک ورق با هسته مرکزی می باشد . این هسته با رزین به پوسته ساندویچ پیوند خورده و مواد پردازش شده آن بسیار مقاوم در برابر ضربه است . استحکام و مقاومت آن در برابر رطوبت نیز بالا است . همچنین مقاوم در برابر پیچ و تاب است . استفاده از رزین در بین سطوح باعث صاف و همواری ورق چوبی می شود . این رزین باعث مهر و موم شدن سطح ها به همدیگر نیز می شود .

این ورق ها ممکن است ورق های فایبر گلاس سنج سه با مواد هسته ای الیاف یا پشم شیشه باشند یا از چوب بالسا باشد که بسیار قوی است . برای استحکام سازه این ساندویچ پانل پیوند محکم بین آن ها بسیار مهم است و همچنین مقاومت آن ها در برابر رطوبت بالا می رود تا باعث تورم و خمیدگی آن ها نشود و باید ظاهری سفت و سخت داشته باشد .این ورق کامپوزیت ساختاری سفت و سخت با روکش چوبی یا فایبر گلاس و استحکام بالادارد . آشکار است که تغییرات مختلف در کامپوزیت و ساندویچ پانل چوب استحکام و قدرت آنها را بالا می برد .

اخرین مقالات

واحد فروش :09144132371

041-34211787