بست و فرآیند مونتاژ در ساندویچ پانل

روش الصاق یک بست به یک پانل بدین گونه است که متشکل از یک بخش بدنه و یک بخش لبه است.بدنه متشکل از مواد قابل ارتجاع می باشد که طول آن بزرگتر از ضخامت پانل است. بخشی از بدنه ممکن است فراتر از سطح بست باشد که در این حالت از انرژی مافوق صوت استفاده می شود و بخش برجسته را برای شکل دهی مجدد ساندویچ پانل استفاده می کنند.بست شامل مواد فلزی است که معمولا از فلز تیتانیوم استفاده می شود این اختراع مربوط به اتصال دهنده ها و بیشتر مخصوص اتصال دهنده های شاغل در نوع ساندویچ پانل است. این اختراع مربوط به روش مونتاژ و نصب یک بست به یک نوع ساندویچ پنل است.

فرایند مونتاژ در ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها از یک وزن سبک و دو پوشش هسته ای متوسط تشکیل شده اند که به عنوان کفپوش در هواپیماهای تجاری استفاده می شود.کاربرد ساندویچ پانل کف پوش شامل قدرت بالا، سفتی و وزن کم است که به هواپیما اجازه می دهد بهره وری عملیاتی بالایی داشته باشد. این نوع ساندویچ پانل ها شامل اتصال دهنده هایی است که به دستگاه های در حال نصب پانل متصل می شوند.در هواپیما پیچ و مهره از طریق دستگاه به پانل نصب می شود و لوازم جانبی هواپیما و تجهیزات پشتیبانی را در یک محل ثابت به روی کف هواپیما متصل می کند. پیش از این ساندویچ پانل در درجه اول از آلیاژ آلومینیوم و یا فایبر گلاس تقویت شده پلاستیکی ساخته شده بود و یا فوم پلاستیکی و یا آلومینیومی لانه زنبوری غیر فلزی بود.اتصال دهنده های ساخته شده به صورت ساندویچ پانل تشکیل شده از فلز،به طور خالص آلومینیوم با آلیاژ بالا است که دارای وزن سبک و قدرت بالا و کیفیت عالی است.

اخیرا طرح های پیشنهادی برای بهبود ساندویچ پانل های کف پوش هواپیما ارائه شده است که استحکام بالایی دارد سفت است حجم کوچکتری دارد و ضخامت پانل در آن بسیار بالاست از این رو وزن کمتری دارد و قدرت آن بسیار بالاست که از فایبر گلاس تقویت شده پلاستیکی است به طور خالص مواد آن تشکیل شده از کربن، فیبر گرافیت تقویت شده با مواد پلاستیکی که باعث بهره وری بیشتر در هواپیما شده است.

در ساخت ساندویچ پانل تمامی فلزات بالقوه هستند. فلزات مختلف در پتانسیل الکتریکی در تماس با رطوبت به عنوان یک الکترود پایین عمل می کند. جریان انرژی الکتریکی از مواد بالقوه به عنوان آند به مواد پایین تر از پتانسیل به عنوان کاتد تبدیل می شود.این عنوان گالوانیکی عمل است نتیجه این گالوانیکی عمل، خوردگی فلز است که باعث شتاب آن می شود.در حال حاضر از یک نوع پتانسیل الکتریکی در فایبر گلاس تقویت شده پلاستیکی در پانل های کف پوش استفاده می شود که شکننده هستند از این رو در پانل های جدید به طور خالص از کربن و فیبر گرافیت تقویت شده استفاده می کنند تا شکنندگی آن را پایین بیاورند.

راه حل این مشکل شامل اضافه کردن یک لایه عایق الکتریکی و یا پوشش اتصال دهنده های آلومینیوم موجود است این یک رویکرد عملی برای پوشش آن است اما ممکن است فلز پایه با استفاده از چسب به اندازه کافی به پوشش متصل نشود و این کار ممکن است باعث زنگ زدن فلز شود چون به طور کامل به آن چسبیده نشده است.روش دیگر استفاده از یک فلز مانند تیتانیوم و یا فولاد ضد زنگ و مقاوم در برابر آن است که سازگار با گرافیت کربن و الیاف است که این مواد در محیط زیست زنگ نمی زنند. اما هزینه تیتانیوم 12 بار بیشتر از هزینه آلومینیوم است در حالی که وزن تیتانیوم 1.6 است. به طور مشابه هزینه فولاد ضد زنگ آستنیتی با آلومینیوم برابر است اما وزن آن سه برابر بیشتر از آلومینیوم است. پانل های الیاف گرافیت در برابر اتصال دهنده های تیتانیوم بسیار گران قیمت هستند و همچنین این اتصالات فولادی بسیار سنگین هستند به دلیل هزینه های قابل توجه و یا افزایش وزن می توان از تیتانیوم و یا فولاد ضد زنگ و مقاوم در برابر آلومینیوم استفاده کرد که راه حل رضایت بخشی دارد.

یک راه حل دیگر این است که در ساخت پانل ها به جای یک پلاستیک می توان از یک ماده چسبنده قابل ارتجاع استفاده کرد از جمله این مواد قابل ارتجاع چسبنده حاوی شیشه ای خرد شده یا کربن و فیبر گرافیت است که می تواند جایگزین آلومینیوم در اتصال دهندگان باشد.اگر چه سازگاری داشتن با فیبر گرافیت و غیر حساس بودن به خوردگی گالوانیک مواد قابل ارتجاع ساختاری اعمال شده است اما باز هم تولید کنندگان هواپیما راضی نیستند. این بست ها باید مقاومت بالایی در پانل هایی که به عنوان کف پوش هواپیما استفاده می شوند داشته باشد. در حال حاضر استحکام کششی مواد پلاستیکی شناخته شده تقریبا نصف استحکام کششی آلیاژ آلومینیوم است اما در قابلیت حمل بار استحکام کششی مواد پلاستیکی بهتر است.

نصب ساندویچ پانل

یک ساختاری در اختراع ارائه شده است که باعث جلوگیری اثرات خوردگی گالوانیک در اتصال دهنده های الومینیوم موجود با فیبر گرافیت پانل می شود در حقیقت باعث تقویت آن شده است.دیدگاه دیگر اختراع وزن بیشتر تیتانیوم و هزینه پایین تر اتصال دهنده های آلومینیوم موجود است باید مزایای کامل اقتصادی برای سازنده هواپیما وجود داشته باشد تا بتواند مواد پوششی را تقویت کند. تولید کنندگان هواپیما یک جایگزین برای الیاف شیشه ای پانل های اپوکسی به وجود آوردند و ان را تقویت کردند. دیدگاه دیگر اختراع ارائه یک فرآیند جدید برای مونتاژ و الصاق بست به یک پانل لانه زنبوری است.

به طور خلاصه اینکه بست یک ساختار ترکیبی دارد ترکیبی از مواد قابل ارتجاع و فلز مانند است فولادی مقاوم در برابر خوردگی است و یا از آلیاژ تیتانیوم خالص تشکیل شده است. جنبه دوم اختراع یک روش جدید مونتاژ می باشد  روش جدید الصاق بست به پانل است که با استفاده از انرژی مافوق صوت می باشد که از طریق تماس سطح پانل با منطقه مورد نظر است در نتیجه از ورود رطوبت به فضای اصلی پانل جلوگیری می کند.

ترکیب ساندویچ پانل از نوع اول و دوم شامل فاصله سطح و ساختار هسته ای آن است. سطح پایین و ضخامت متوسط برای ساخت ساندویچ پانل ارائه شده است که حاوی یک سوراخ است برای دریافت بست.بدنه پانل شامل مواد ترموپلاستیک است که موادی قابل ارتجاع می باشد.بدنه حاوی یک پایگاه واشر شکل و یک بار مرکزی رو به بالا و لوله ای مانند است.طول لبه این بدنه کمتر از ضخامت پانل و کمتر از طول بدنه است.لبه متشکل از مواد فلزی با چگالی بیشتر از چگالی آلومینیوم فلزی است بدنه و لبه آن هر دو یک حجم از پیش تعیین شده و وزن و تراکم از پیش تعیین شده دارند که عامل تراکم آن کمتر یا برابر با عامل تراکم تیتانیوم است.

اخرین مقالات

واحد فروش :09144132371

041-34211787